گواهینامه سوئیس

سوئیس یا ملت کریپتو طی 2 3 سال اخیر به طور جدی وارد باز کریپتو شده قوانین مالی و … جدید تصویب کرده و کرپیتوکارنسی ها رو قانونی کرده. 2 بانک کریپتو در شرکت تشکیل داده، بورس کریپتو راه انداخته و اولین صندوق حمایتی کریپتو سوئیس راه اندازی شده.

 

اولین بار در سال 2013 یه شرکت کریپتویی در سوئیس شروع به فعالیت کرد ولی تا سال 2017 و بالا رفتن نجومی قیمت بیت کوین توجه ان چنانی به کریپتوها نشون داده نشد ولی الان سوئیس به طور جدی وارد این عرصه شد و حتی انبارها و پناهگاه های نظامی قدیمی خودش رو به مراکز ذخیره دداده های کریپتویی تبدیل کرده.به سبب قوانینی که سوئیس اتخاذ کرده، در جهت رشد کسب و کارهای کریپتویی و … بسیار محبوب تر از دیگر بخش های اروپا یا آمریکاست که به تقلید از چین وارد جنگی با نظام بانکی و اقتصادی شدن. اینکه بدونی داخل سوئیس قادری یه کسب و کار کرپتویی راه بندازی بحث شده سوئیس خانه امنی برای بسیاری از پروژ های کریپتویی بشه به طوری که امیر تاکی برنامه نویس ایرانی-انگلیسی گفته که برای پروژه  Dralfi خودش سوئیس رو برگزیده. قوانین سوئیس باعث شده بسیاری از شرکتها سهم ها و دارایی های خودشون رو به دارایی های دیجتال تبدیل کنن همیطوریکه بانک Sygnum یکی از نقاشی های پیکاسو را به توکن تبدیل کرده (NFT)

اما راهبردهای بانک ها در جهت مبارزه با پول شویی باعث شده تا با درخواست این بانک برای تبدیل شدن به یک بانک کرپیتویی مخالفت بشه و لذا بعد از 4 سال مدیریت اون استعفا دادن و مشخص نیست ایا مجدد درخواست تبدیل شدن به یه بانک کرپیتویی رو خواهند داد یا نه و وقتی خودشون نتونستن بانک کریپتویی بشن مجبور شدن با شرکت های کریپتویی مشابه که تبادل ارز دیجیتال رو راحتتر میکنن وارد همکاری بشن

 

در زمنیه ماینینگ علیرغم اینکه سوئیس از انرژی آب برای تامین الکتریسته خودش استفاده میکنه و منابع ابی زیادی برای این زمنیه داره ولی هزینه های برق گرونه و لذا پروژ های میاینینگ زیادی با شکست مواجه شدن و یا دچار تعلیق شدن از طرفی همزمان با اینکه چین، کشوری که در زمینه ماینینگ رمزارزها حرف اولو میزد، ماینینگ رو ممنوع کرد فعالیت ماینینگ و خود قیمت و خروجی رمزارزها دچار بحران های شدیدی شدن و علاقمندان به سرمایه گذاری در تکنولوژی های ماینینگ  مثل شرکت سوئیسی WISEKEY  الان دنبال سرمایه گذاری در کشورهایی مثل آمریکا هستند یا جزایر مستعمره اروپایی مثل Gibraltar

همچنین قزاقستان هم که در زمینه ماینینگ فعالیت های قابل توجهی داشت اخیرا دچار بحران های اجتماعی داشته که باعث کاهش فرآیند ماینینگ اون شده و در نهایت روی قیمت و خروجی رمزارزها و مارکت اون تاثیر گذاشته

همچنین اخیرا تلاشهای در سوئیس انجام شده تا نوعی بورس و صرافی ارزهای دیجیتال راه اندازی بشه که در صورت موافقت و راه اندازی کامل آن توانایی جذب سرمایه گذاران کریپتویی بین المللی را خواهد داشت و شاید قدمی باشه برای قانونی شدن معاملات کریپتویی در مناطق حوزه آلپاین (لیختن اشتاین، ژنو، زاگ و …

همچنین بانک BBVA سوئیس به عنوان اولین بانک با سیستم سنتی در اروپا بیت کوین و اتر را به رسمیت شناخته و با عنوان دارایی های دیجیتال  از آنها پشتیبانی میکند علت این کار نیز به گفته انها افزایش علاقمندی سرمایه گذاران به نگهداری و معامله اینگونه سرمایه ها در این بانک میباشد.

کشور سوئیس طی صده های اخیر به سبب شهرتش در زمنیه سیاستت های مالی و قوانین منصفانه و امنیت حفظ و ذخیره انواع دارایی ها شناخته شده و حالا به همین سبب مقصد بسیاری از پروژه ها و کمپانی های کریپتویی شده. شهر ZUG که پیش تر تنها یک شهر کوچک تولیده کننده گیلاس بود امروزه به کریپتو وَلی ملقب شده و 960 شرکت کریپتویی با ارزش بیش از 254.9 میلیارد دلار را در خود جای داده  همچنین در حال حاضر بیش از 11 پروژه کریپتویی با ارزش بیش از 1 میلیارد دلار در این شهر در حال فعالیت هستند.

 $1bn including Ethereum, Cardano, Polkadot, Aave, Cosmos, Solana, Tezos, Dfinity, Near, Nexo and Diem (formerly Libra).

 

سرمایه گذاران و بنيان گذاران استارتاپ هاي كريپتويي و همچنين پروژه هاي كريپتويي بزرگ زيادي در اين شهر مشغول  به فعاليت هستند و ازنوامبر سال 2017 نوعي كارت شناسايي بر پايه ي بلاك چين براي شهروندان ارائه شده است. افراد و شركت هاي فعالي كريپتويي در اين منظقه معاملات و خريدها و بسیاري از كارهاي روزمره خود در اين شهر از جمله پرداخت ماليات را بر پايه ارزهاي ديجيتال انجام ميدهند. طي سالهاي اخير اين گسترش و پيشرفت در حوزه كرپيتو به شهرهاي ديگر حوزه آلپاين نيز گسترش پيدا كرده است.  

همچنین سوئیس به سبب بیطرف بودن خود رد بسیاری از مسائل سیاسی و .. در زمینه بانکداری بسیار شناخته شده است و سود حاصل از بانکداری و 10 درصد تولید ناخالص داخلی کشور را به خود اختصاص میدهد. همچنین بنیاد سوئیس سیاست هایی تصویب کرده که هرگونه پروژه باید داخل این بنیاد ثبت شود و بنیاد مختص خود را داشته باشد مانند بنیاد اتریوم یا دیفینیتی که در شهر زاگ پایه گذاری شده اند. ضمنان پس از ثبت بنیاد، اهداف و سیاست های و کاربری این بنیادها قابل تغییر نیست. همچنین نرخ مالیاتی قابل توجهی متوجه این پروژه ها نیست و به سبب جبهه رقابتی موجود در این عرصه برای سوئیس بانک های بسیاری در این کشور پروژه های کریپتویی را میپذیرند

Maerki Baumann and Bank Frick and several crypto-focused banks such as SEBA and Sygnum that welcome cryptocurrency projects.

همچنين

  Federal Financial Market Supervisory Authority’s (FINMA)

 

جنبه بیطرف و سیاست های خاصی برای لانچ توکن های NFT و رمزارزها ثبت کرده از سال 2018

و هدف آن تبدیل سوئیس به مارکتی مطمئن برای رمزارزها در عرصه بین المللی است. همچنین پارلمان و سنای سوئیس قانون هایی برای اتخاذ تکنولوژی های DLT را بدون هیچگونه مخالفت تصویب کرده اند و هدفشان حفظ شهرت سوئیس در عرصه بانکداری و مالی و بیطرفی سیاسی است.

سوئیس کشور شماره پذیرش کریپتو در قاره اروپا است و از همین رو پروژه های زیادی در انجا متمرکز شده است.

در سطح اروپات ازمایشات زیادی برای The Most Advanced Central Bank Digital Currency (CBDC) پیشرفته ترین بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی در حال انجام است و بانک مرکزی سوئیس نیز طی پروژه ای به نام  Project Helvetia به این جنبش پیوسته طی تراکنش های ازمایشی صورت گرفته بین 5 بانک سوئیسی مبلغی معادل 100هزار تا 5 میلون فرانک سوئیسی در قالب ارز دیجیتال بدون ریسک طرف مقابل صورت گرفت. تراکنش هایی که بر مبنای CBDC ها جریان خواهند یافت پروسه چندروزه تراکنش های بزرگ و زمانبر را بهبود خواهند بخشید . در حالیکه بانک های مرکزی کشورهایی نظیر هنگ کنگ تایلند امارت و سنگاپور نیز تلاش هایی برای استفاده از CBDC ها انجام داده اند تنها برخی از آنها با جزئیات به نحوه تاثیر آن به تجارت پرداخته اند.

قانوی بودن: قانونی است و بانک های بزرگ سوئیس آن را دارایی تلقی میکنند و در محاسبه درآمد و تولید ناخالص داخلی خود از آن یاد میکنند لذا مطابق دیگر دارایی های با آن رفتار میشود.

فعالیت ارزهای دیجیتال در شهر زاگ از سال 2016 شد. در سال 2018 وزیر اقتصاد سوئیس اشاره ای به اهمیت ارزهای دیجیتال در رشد کشورش در طی سالهای اخیر کرد و امید داشت که کشورش به قطب پروژه کریپتویی و بلاکچینی تبدیل شود و در اواخر سال 2020 هم وزارت مالی سوئیس اعلام داشت که قوانین کرپیتویی جدیدی وضع کرده که اجازه رشد و بهره بردن این کشور از بسترهای بلاکچینی را برایشان فراهم خواهد کرد.

 

مالیات: اگر به فرانک سوئیس تبدیل بشه مطابق مالیات همون بررسی میشه در غیر اینصورت

برای اشخاص حقیقی Wealth Tax و Income Tax

اشخاص حقوقی  Capital Tax, Corporate Income Tax, Value Added Tax

Wealth Tax مالیات 31 دسامبر هر سال بسته به میانگین نرخ تبادل این ارزها حساب میشه که در همون نرخ بیت کوین و اتر و لایت کوین ریپل و بیت کوین کش و .. خواهد بود. بصورت منطقه ای حساب میشه و ایالت یا استان زوریخ با نرخ 6.1 Promille  مالیات حساب میکنه حد معافیت مالیاتی 77 فرانک سوئیس هستش و درآمدها مشمول مالیات 39 درصدی هستن.

در ایالت برن نرخ مالیات 5.8 Promille  و حد معافیت 97 فرانک با مالیات درآمد 41 درصدی

در ایالت لوسرن نرخ مالیات 2.6 Promille  و مالیات درآمد 31 درصدی

Promille یعنی در هزار پس 2.6 از هزارتا

نوع مالیلات پیچیده است به نوع توکن بستگی داره و نوع طبقه بندی مالیاتی آن. همچنین اگر شخصی حقوقش رو در قالب رمزارز دریافت کنه باز هم شامل مالیات طبق همون رمزارز خواهد بود.

 

  • مالیات: دارد
  • ارز دیجیتال ملی: ندارد
  • موقعیت جغرافیایی: اروپا
  • قانون گذاری: قانونی
  • قوانین ضدپولشویی: دارد
  • نوع مدرک: پاسپورت + ایدی کارت + اثبات آدرس
  • سطح وریفای: وریفای + وریفای پلاس 

 

تحریم ایران توسط پنکیک سواپ
21 بهمن 1400

تحریم کاربران ایرانی توسط پنکیک سواپ

صرافی غیر متکمرکز پنکیک سواپ، نیز کاربران ایرانی را تحریم کرداز تاریخ 9 مارس...
تفاهم نامه بایننس و کره جنوبی
4 شهریور 1401

ایجاد اکوسیستم بلاکچین در بوسان!

صرافی بایننس یک تفاهم نامه همکاری با شهر بوسان کره جنوبی امضا کرده است....
بررسی کشور های مــمـنوع در BYBIT
19 بهمن 1400

کدام کشورها در صرافی BYBIT ممنوع هستند؟

صرافی بای بیت در سال 2018 توسط Ben Zhou که هنوز مدیرعامل این صرافی...
وریفای بایننس
2 بهمن 1400

آیا بعد از وریفای, نیاز به استفاده از IP همان کشور داریم؟

در جواب این سوال باید بگیم خیر و میتوانید از IP کشور هایی که...